Előző cikk Következő cikk

Deme Barnabás: „Győzni, de nem mindenáron”

„Önmagunk legyőzése nem verseny, hanem a fejlődés, a továbblépés, a siker záloga. És az örömmel végzett mozgás mellett a siker, a fejlődés ad erőt eredendő lustaságunk legyőzésére” – vallja Magó Kinga testnevelő tanár, a KIDS (Katolikus Iskolák Diák Sportszövetsége) szakmai alelnöke.

A sport a test mellett a lelket is erősíti. Mi módon?

A sport olyan – főként mozgásos – tevékenység, mely örömet szerez, felszabadít, lehetőséget ad a versengésre, küzdelemre, meghatározott keretek között. A testedzésre, a testi képességek fejlesztésére alkalmas, feszegeti a határainkat, ezzel fejlesztve testünk mellett lelkünket és szellemünket is. Amikor Patsch Ferenc könyvében (Katolikus spiritualitás tabuk nélkül. Bp., Jezsuita Kiadó, 2015.) olvastam, hogy a mozgást az alapvető szükségletekhez sorolta, ahogy az étkezést, pihenést, melyek kielégítése nélkül még az imádság sem megy jól, teljesen egyetértettem. Sokszor hallom, hogy fáradtnak, kedvetlennek érzik magukat az emberek, még az ima sem segít rajtuk – mondják, hogy talán mozgással, pihenéssel, étkezéssel kellene kezdeniük, majd folytatni a hálaadó imával, hogy képesek mindezekre, mert ilyen testet kaptak: végül is Isten templomát, ahogy fiatalkoromban sokat hallottam. Az is megragadt, hogy felelős vagyok a testemért, hogy milyen állapotban tartom. Persze nem gondolom, hogy ez mindenkinek egyszerű. Számomra a parasportolók bizonyítják a leginkább, hogy az „ép testben ép lélek” mit is jelent valójában. Számomra ők teljesek, épek, és lelki „egész”-ségüket is sokszor könnyebben meglelik, mint a magukat egészségesnek gondolók. Amikor felülmúlom önmagam a sporttevékenységben, amikor elviselem a kudarcot, vagy éppen legyőzöm a félelmemet, akkor a sport által a mentális egészségemért, a személyiségem fejlesztéséért is tettem. Egyik kedvenc idézetem: „A sport megtanít becsületesen győzni vagy emelt fővel veszíteni. A sport tehát mindenre megtanít” (Ernest Hemingway). Ezt igazolják a sportolók nap mint nap.

Ön is komoly sportmúlttal érkezett a pedagóguspályára. Miért választotta ezt a hivatást?

Már kisgyermekkoromtól vonzott a tanári pálya, talán az apai minta hatására. Bár szüleim igyekeztek rávenni, hogy válasszak más szakmát, de mivel ez ment zsigerből, nem is próbáltam más irányba menni. Versenysportolói múlttal rendelkezem, három éves koromtól úsztam, tizenkét évesen már atletizáltam, szertornáztam Kecskeméten, ahol fantasztikus edzőim és tanáraim voltak. Később már Budapesten kosárlabdáztam, fociztam a gimnáziumban, vízilabdáztam egyesületben. A legnagyobb sikert számomra a floorball hozta, amit új sportágként, 1992-ben kezdtem, és eljutottam a válogatottságig. Ezzel a sportmúlttal nem okozott gondot a Testnevelési Egyetem elvégzése. Az egyetem elvégzése után tanítani kezdtem, és talán meglepő, de a mai napig örömet találok a munkámban, a testnevelő tanári hivatásban. Sikeresnek érzem, amit csinálok, és elégedettséggel tölt el, hogy a munkám, ami a sporttal, mozgással kapcsolatos, egyben a hobbim is.

Milyen eszközök, módszerek segítik önt a nevelői munkában?

Igyekszem példával nevelni. Együtt sportolok diákjaimmal, bemutatom a gyakorlatokat, bátorítom és támogatom tanítványaimat, hogy megtalálják azt a mozgásformát, amit örömmel végeznek – nemcsak iskolai keretben! Hiszen cél, hogy a mozgás életük része legyen. Bízom benne, hogy évente mind több gyerekkel sikerül megszerettetnem a mozgást, és meggyőznöm őket a sport öröméről, az egészséges életmód hasznosságáról. Emellett sokféle társadalmi tevékenységben veszek részt, melyek összefüggésben vannak alaptevékenységemmel is. Már több mint 20 éve vállalok feladatot a katolikus iskolás diákok sportversenyeinek szervezésében a KIDS (Katolikus Iskolák Diák Sportszövetsége) keretei között, vezettem a Mária Rádióban sportműsort, hogy népszerűsítsem a mozgást, sportot. Egyesületet hoztunk létre a nők támogatására, testi, lelki egészségük segítésére.

 

A cikk teljes terjedelmében A Szív nyomtatott változatában olvasható. A lapszámot keresse az újságárusoknál, vásárolja meg digitális formátumban a www.dimag.hu oldalon vagy fizessen elő folyóiratunkra az Előfizetés oldalon.