Patsch Ferenc SJ: Kísértéseken át a szabadulásig
A függőség lelki(pásztori) dimenziói
Előfordult már veled, hogy több időt töltöttél az interneten, mint tervezted? Volt már, hogy utólag bosszankodtál, amiért felesleges hírek olvasgatásával töltötted az időt, esetleg online csevegéssel, vagy csak a facebookon „lógva”? Megtörtént már, hogy belefeledkeztél hosszabb-rövidebb videofilmek nézésébe – és nem is kell mindjárt a legrosszabbra gondolni… –, amikor történetesen ezer más fontosabb dolgod is lett volna (például, hogy időben lefeküdj, és kialudd magad)? Ha ezek közül a kérdések közül csak néhányra is igennel válaszoltál, akkor legalábbis meglegyintett már annak a szele, amit köznapi nyelven „függőségnek” neveznek. (És akkor még a nikotinfüggőségről, az alkoholizmusról, a szex-/pornó- és szerelmi addikciókról, a társ- és kapcsolati függőségekről, a romantika-függőségről, valamint a játékszenvedélyről és sok más egyébről nem is beszéltünk…)
A FÜGGŐSÉG – KORUNK BETEGSÉGE
Egyszer repülőn utaztam, amikor feltűnt, hogy néhány üléssel előttem, a folyosó túloldalán, egy férfi folyamatosan játszik a telefonján. Jól öltözött úr volt, középkorú, öltönyben-nyakkendőben. Elmélyült arccal, komolyan nyomogatta a gombokat. Eleinte csak csodálkoztam, hogy vajon mi köti le ennyire a figyelmét; hogy képes az egész másfél órás repülőutat ilyesmire fordítani. Amikor már a leszálláshoz készültünk, és elhangzott a hivatalos figyelmeztetés is, hogy minden elektronikus készüléket ki kell kapcsolni, őszinte érdeklődéssel (és együttérzéssel) vártam, mi fog történni. A férfi egy pillanatra bezárta az elegáns handy bőrfedelét – és amint a légikisasszony továbbhaladt, azonnal újra kinyitotta, hogy ott folytathassa, ahol abbahagyta… Ekkor ismertem fel: függő volt.
Már nem emlékszem pontosan a statisztikai adatra, de úgy rémlik, az Egyesült Államokban élő férfiak több mint negyede valamilyen függőség rabja. Hátborzongató arány – s attól tartok, mi, európaiak sem maradunk el sokkal mögöttük. Mintha az egész modern életforma arra szövetkezne, hogy megrabolja a szabadságunkat. Talán ennek tünete az a fékevesztett szabadság-kultusz is, ami lépten-nyomon hírt ad magáról, visszaköszön a politikai szlogenekben, a filmek, reklámok képkockáiról. Hiszen a függőség egyik legbiztosabb jele éppen a mindenható szabadság illúziója: ha fennen hangoztatom: „Ugyan már, bármikor abba tudnám hagyni!” – Csak éppen nem hagyom… Soha. Akkor sem, ha már árt, beszűkít, tönkretesz. Ezért számít áldásnak, ha valaki már képes kimondani ezt az egyszerű mondatot: „Függő vagyok.” Az olaszoknak erre létezik egy jól bevett szófordulatuk is: è più forte di me – ez erősebb nálam. Gyakran mondják a gyóntatószékben – én is ott tanultam…