Tábori Kálmán: Szent Ignác és a kognitív pszichológia
A lelkivezetés művészete címmel jelent meg Nemes Odon utolsó munkája, amelyen élete végéig dolgozott szerzőtársával, Perczel Forintos Dora klinikai szakpszichológussal.
aA Szent Ignác lelkiségén és a szerzők több évtizedes lelkivezetői illetve pszichoterápiás tapasztalatán alapuló könyv alapgondolata, hogy ép spirituális fejlődés csak ép személyiségfejlődési háttérrel lehetséges. „A lelkiség kéz a kézben jár a pszichológiával és az antropológiával” – mondta XVI. Benedek pápa a lelkivezetésről a vatikáni Teresianumban a teológiai fakultás hallgatóinak. „A mai világban a keresztény lelkiség ismeretével sem haladhatunk előre alapos emberismeret nélkül, ezért a lelkivezetés antropológiai megalapozása nagyon fontos.” A lelkivezetés művészete a szentignáci lelkiség és a kognitív pszichológia párhuzamait felhasználva igyekszik segítséget nyújtani az olvasónak, hogy a mindennapokban megtalálja a helyes viszonyulást Istenhez és saját életéhez.
A könyv három fejezetben tárgyalja a lelkivezetéssel kapcsolatos legfontosabb témákat. Az alapfogalmak tisztázása után részletesen bemutatja a lelkivezetés folyamatát, a vezető-vezetett kapcsolat alakulását, felhívja a figyelmet a lehetséges veszélyekre és a kihívásokra. A harmadik, záró fejezet tárgya pedig az imádság, mint a lelkivezetés egyik gyümölcse és a lelki életben való fejlődés elengedhetetlen feltétele.
A két szerző különböző, mégis egymással harmóniát teremtő nézőpontja – a lelkivezetés és a pszichoterápia – termékenyen egészíti ki egymást. A hangsúly persze inkább az előbbin van, és a könyv nagy erénye, hogy a hasonlóságok mellett nem rejti el a két terület közti különbségeket sem. Hiszen eltérőek a célok, más és más a személyes kapcsolat jellege a lelkivezetésben és a pszichológiai tanácsadásban. Míg a lelkivezetés célja az Istennel való mélyebb kapcsolat, az ő akaratának felismerése és megvalósítása révén, a pszichoterápia feladata a pszichés problémák hátterének megértése. Mégis szembetűnő a kapcsolat a lelki fejlődés és a személyiségfejlődés között, hiszen ahogy olvashatjuk: „a személyiségfejlődési szakaszok kríziseinek pozitív kimenetele alapozza meg a spirituális fejlődés lehetőségét a hit kegyelmének befogadása által”.
A lelkivezetés művészete nem egyszeri olvasásra készült. Didaktikus felépítése munkafüzet jelleget ad a könyvnek, ami alátámasztja a szerzők első fejezetben tett megállapítását, miszerint „az önismeret az istenismeret egyik alapfeltétele.” Ennek megfelelően az egyes témák tárgyalása a tudnivalók egyszerű leírása helyett rávezető kérdésekkel történik. Ezek arra késztetik az olvasót, hogy ne kész feleleteket várjon, hanem mélyebben nézzen magába, és így próbálja megtalálni válaszait, tapasztalatainak gyökereit. A könyvet ezért nemcsak azok forgathatják haszonnal, akik a lelkivezetésben vezetőként vagy vezetettként érintettek. Azoknak is segítséget nyújt, akik a lelki fejlődésükben a továbblépés lehetőségét keresik, mert támpontokat ad, hogy felismerjék, döntéseik és érzéseik Krisztus felé mozdítják-e őket.
Nemes Ödön SJ – Perczel Forintos Dóra: A lelkivezetés művészete. Hogyan találjunk rá Isten akaratára az életünkben?
A kötet megvásárolható a www.jezsuitakonyvek. hu honlapon vagy a Párbeszéd Könyvesboltban.