Radóczy Jusztina: Nevetni kell, ennyi az egész?
Sokan tették már fel a kérdést, ismert vagy elismert embereknek, hogy vajon mi lehet egy hosszú, életfogytig tartó párkapcsolat titka. Sok-sok megfogalmazást hallhattunk, de számomra az egyik legérdekesebb válasz a humorral kapcsolatos. Egy idős professzor mindössze annyit mondott a közel 60 éves házasélete kapcsán: amíg nevetni tudunk egymáson és önmagunkon, addig a problémákat is meg tudjuk oldani. Tehát „nevetni kell, ennyi az egész”? Valóban ez lenne a titok nyitja? A választ Bóna Adrien klinikai szakpszichológussal kerestük.
A házasság és gyermeknevelés nagyon komoly dolog – mondják. Elképzelhető, hogy a sok komolykodás helyett inkább a humornak kellene nagyobb szerepet kapni az emberi kapcsolatokban?
Ha nem is adhatjuk egyértelmű receptként a fiataloknak ezt a módszert, mégis azt kell mondanom, igen sok igazság van ebben a mondatban. Ahhoz, hogy megértsük, egy kicsit érdemes beszélni a humor pszichológiájáról. A humor azért jó, mert nehéz helyzetekben, krízisben, feszültségoldó hatása van, tehát óriási segítséget adhat a megküzdésben. Ez a pozitív hatás biológiailag is megalapozott, hiszen a nevetés az agyban lévő úgynevezett jutalmazó köröket stimulálja. Ezek az agyi struktúrák felelősek részben a pozitív érzelmi állapotok, az öröm, az elégedettség átéléséért, aminek gyógyító ereje is van. Nem véletlenül használják a gyógyításban is régóta a nevetést, ami így nem csak a testünkre, a pszichénkre is jó hatással van.
A nevetés mikor válik tudatossá – hiszen már a csecsemő is nevetgél, annak ellenére, hogy még nem érti a viccet?
A csecsemő mosolygása is a jutalmazással függ össze, hiszen egy mosolygó babára a felnőttek ösztönösen mosolyogva reagálnak. Még a legkomolyabb emberre is jó hatással van a csecsemő mosolygása. A mosolynak, szemkontaktusnak, a közösen megélt és megosztott érzelmi állapotoknak rendkívül fontos szerepük van a csecsemő érzelmi és értelmi fejlődésében, önismeretének, önszabályozásának kialakulásában, illetve az önmagáról, a fontos más személyekről és a világról kialakított kép formálásában.
A gúnyos nevetés is pozitívan hat a testünkre és a lelkünkre? Vagy ez a humor inkább negatív információkat küld a szervezetünknek?
Amint a közmondás is kifejezi, legszebb öröm a káröröm, bizony a gúnyos nevetés is pozitív, jutalmazó információkat küld az agyunknak. A humor ugyanakkor egy komplex kognitív folyamatnak tekinthető. A tanulásnak, kultúrának fontos szerepe van abban, mit tekintünk humorosnak. Szükséges hozzá a vicc megértése, jó érzések kapcsolódnak hozzá, illetve különböző tevékenységek, cselekvés, beszéd, stb., ami örömöt vált ki. A vicc megértéséhez bizonyos magasabb rendű kognitív képességek is szükségesek. Ilyenek például a spontaneitás, kreativitás, a gondolkodásban rugalmas séma vagy perspektívaváltás képessége, önismeret. Fejlődéslélektanilag a gyermek akkor képes igazán a humor megértésére, amikor másoknak a sajátjától eltérő vágyakat, vélekedéseket, érzelmeket tud tulajdonítani, hiszen a humornak sokszor éppen a gondolkodásunkban, viselkedésünkben lévő sémák, szabályok megsértése képezi az alapját.