Szekér Szimonetta: A nevetés a legjobb gyógyszer?
A nevetés a testet és a lelket is gyógyítja, ezért napi rendszerességgel kéne valami mókásat olvasni, egy vicces videót megnézni, vagy megtalálni annak a módját, hogy tudjunk egy jót nevetni magunkon.
aA modern orvostudomány az 1980-as évek elején kezdte el újra felfedezni, hogy a nevetés gyógyít. 1979-ben jelent meg Norman Cousins amerikai politikai újságíró, békeaktivista Egy betegség anatómiája (Anatomy of an Illness) című önéletrajzi írása, amely több szempontból is mérföldkőnek számított. Cousins spondylitis ankylopoetica-ban, vagy más néven Bechterew-kórban szenvedett, amely egy ritka, de annál több derék- illetve nyaktáji fájdalmat okozó, krónikus gyulladással járó gerincbetegség. A könyv Cousins betegségének és gyógyulásának története. A maga korában különlegesnek számított, mert az egyén szerepét hangsúlyozza a gyógyulásban, azt, hogy a beteg vegye a kezébe a sorsát: Cousins például nagydózisú C-vitaminnal, és pozitív attitűddel, hittel, reménnyel, valamint sok-sok nevetéssel gyógyította ki magát a betegségéből. „Rájöttem, hogy 10 perc szívből jövő nevetésnek fájdalomcsillapító hatása van, és legalább két órát kínok nélkül tudok utána aludni” – írta könyvében.
De a nevetés nem csak a fájdalmat csillapítja, a kutatások szerint enyhíti a feszültséget, a szorongást, a depressziót, csökkenti a stresszt, továbbá mérsékli a magányosságérzést, és reményt, valamint erőt ad. Miközben csökkenti a stressz-hormonok szintjét, fokozza az örömhormonnak is nevezett endorfin hormon termelődését, és támogatja az immunrendszer működését. A legerőteljesebben azonban a szívre és az érrendszerre hat a kacagás.