Dormán Júlia: A humor: harmónia
Kerényi Lajos 86 éves piarista szerzetest sokan ismerik és szeretik szerte az országban. 15 helyen szolgált papként, 1982 óta vezeti az Egerszalóki Ifjúsági Találkozót és rendszeresen járja a kórházakat, hogy vigasztaljon és reményt adjon a betegeknek. Humorát, lelki erejét soha nem veszítette el, még a legnagyobb megpróbáltatások közben sem.
Milyen szerepe van a humornak az ön életében?
A humor számomra jókedvet, derűt, örömöt jelent, s ennek a továbbadását a nélkülözők számára. Ahhoz, hogy az ember mindennek örülni tudjon, s ne roskadjon magába, világnézetre van szükség, ami kiemel mindabból, ami elkeserítő, disszonáns. A humor nemcsak abból áll, hogy nagyokat nevetünk, hanem hogy harmóniába kerülünk magunkkal és a világgal. Ha egyensúlyban vagyunk, akkor jó a kedvünk, és megoldottnak érezzük az életünket. Erről eszembe jut, amit egy Rómában tett utazásom során tapasztaltam. Meglátogattuk az etruszkok sírhelyét – az etruszkok közül néhányan különös módon vannak eltemetve. A meghalt ember az oldalán fekszik, és a jobb mutatóujjával egy kör középpontjába mutat. Ez egy másik létrendbe való belépést jelez; a kör a lét, központja a harmónia. Ez a testtartás azt jelzi, hogy az ember a másik létben a boldogságot találja meg. Fontos, hogy az ember középpontokat, egyensúlyt találjon, lelke békéjét elérje.
A mindennapok során mi ad örömöt, vidámságot önnek?
Úgy gondolom, az ember életében nagy jelentősége van a játéknak. A játék spontaneitásában kilépünk önmagunkból, elfelejtjük közben bajainkat. Számomra az igazi játékot a sport jelenti; rendszeresen futballozom. Az ember közben elfelejtkezik magáról, kurjongat, veszekszik egy kicsit, dicséri a másikat, őt is dicsérik. Az is feltölt, ha szép muzsikát hallok, ha vicceket mesélek társaságban, vagy ha a tévében, rádióban egy-egy humoros vígjátékra, előadásra akadok.