Szilvay Gergely: Föl kéne lélegeznünk!
„A kereszténység a sallang nélküli alapállapota az embernek. És ugyanúgy a humor is egy ilyen sallangmentes, mélyről jövő dolog. A kettő a gyökerekben együtt van, és persze össze lehet hozni a konkrét humorizálásban is: vajon miért nincs a bibliai szereplőknek vezetékneve?” Kovács András Péter Karinthy-gyűrűs humoristával, a hazai stand-up comedy egyik képviselőjével beszélgettünk.
Meg lehet élni a humorizálásból?
Tóth Tibi, aki 16 éve nyert humorfesztivált, azt mondta: igen, már ha lehet ezt életnek nevezni. Az én válaszom, hogy szerencsére igen, nekem és pár kollégámnak sikerült. De ehhez az kellett, hogy jókor legyünk jó helyen, és szorgalmasan dolgozzunk. Nyilván ez csábító megélhetési forma, hogy úgy szerepelhetünk, hogy nem kell hozzá tudni énekelni, de keveseknek adatik meg. Ráadásul ez nem nyugdíjas állás, aktuálisak vagyunk, amit ma mondunk, az holnap már senkit nem fog érdekelni, s lehet, hogy holnap jön egy új szemléletű humorista, aki letarolja a piacot.
Készültél papnak is, latin–magyar szakos tanárnak, majd végül jogász lettél. Miért vonzóbb humoristának lenni, mint jogásznak?
Mert kreatívabb, bölcsész beállítottságú ember vagyok. A jog viszont biztos állásnak tűnt. Meg a fél nyugatos nemzedék és előttük is minden irodalmár jogász volt, és akkor én majd a jogászkodás mellett fogok írni – gondoltam. Tudósnak lenni kicsit olyan, mint művésznek lenni.
A karót nyelt tudós és a poénkodó humorista ugyanaz az alkat lenne?
Én élveztem az elmélyült munkát és a „bogarászást” is a könyvtárban. Magam osztottam be az időmet, és külön élveztem, hogy elmondhattam a csillogó szemű lánykáknak az előadóteremben, hogy mit tudtam meg a héten. Az exhibicionizmus már a tanári pályámban is benne volt. Emellett jobb egy viccel feldobni egy jogi előadást, mint egy paragrafussal egy stand-upot.
A médiajogi jártasság jól jön humoristaként?
Nagyon! Bár persze új médiatörvény van, megváltozott a jogszabályi környezet is, így le vagyok maradva, de a szerzői jogi ismereteim a segítségemre vannak.
Hozzád fordulnak a kollégák is?
Olyan is van, de engem sem tudnak eladni. Ketten vagyunk egyébként jogászok a Dumaszínház csapatában, Litkai Gergőnek komolyabb ügyvédi gyakorlata van, és ő egy kereskedelmi tévénél jogi vezető is volt. A Comedy Centralnak ő volt a feje Magyarországon. De egyébként kell, hogy az ember két lábbal álljon a földön. Ezért ragaszkodtam hozzá sokáig, hogy legyen napközbeni munkám is.
Aztán elmaradt a napközbeni munka?
Az akkori tanszékvezető az utódját látta bennem, de én nem akartam két lovat egy fenékkel megülni, és korrekt szerettem volna lenni vele, így időben szóltam. Én mondtam végül, hogy keressenek mást helyettem. Másrészt ha rendesen akarjuk csinálni a „fellépősdit”, akkor kell rá az idő.