Radóczy Jusztina: Pécs varázskertje: a Zsolnay Negyed
Pécs2010 Európa Kulturális Fővárosa projekt legnagyobb beruházása a Zsolnay Kulturális Negyed, mely a pécsi Zsolnay Porcelánmanufaktúra 5 hektáros területén épült. A gyártelep Közép-Európa egyik legnagyobb üzeme volt, melyet számos nagyszerű építészeti és díszítő-szobrászati elem tett igazán különlegessé. A 2 évig tartó átépítés, valamint a közel 120 főt számláló fenntartói csapat segítségével egy dél-dunántúli kulturális központot, úgyszólván mini Párizst próbál megvalósítani a negyedben – véli Márta István igazgató.
Amikor belépünk a Zsolnay Negyed kapuján, kissé olyan, mintha egy mesében vagy szürreális álomban találnánk magunkat. Kőoroszlánok, óriásbábok, rózsaszín kiállítás, könyvek a kemencében és még sorolhatnánk a gyönyörű furcsaságokat. A mindennapok is ilyen mesések itt?
Való igaz, hogy egy varázslatos területről van szó, ahol mind a kültereken, mind a belső helyszíneken csupa érdekességgel, szépséggel találkozunk. Ez nem véletlen, hiszen maga a Zsolnay család története is igen különleges. Ezen a területen az 1850-es években indították el és üzemeltették a gyárat. A területen szőlészet is volt, illetve zöldségeket is termesztettek üvegházakban. Mivel Pécs a Mecsek lábánál fekszik, így eléggé dimbes-dombos ez a helyszín, ami mesebeli hangulatot áraszt; nem mellékesen pedig a Zsolnay család 2000 embernek adott itt munkát, ahol fantasztikus kreatív és innovatív élet folyt egy épületekkel körülzárt birodalomban.
Mivel a történelem folyamán a gyárat elvették a Zsolnay családtól, az igen hányattatott sors következtében 2010-re már eléggé leromlott állapotba került. Az épületek nagy része műemlék. Mennyiben tudták megtartani az eredeti állapotokat, amikor elkezdték a felújítást?
Amennyire lehetett, az építők illetve az építtetők meghagyták azokat az értékeket, amelyek remélhetőleg a következő száz évben is fennállnak majd. Épp ezért közparkként üzemeltetjük, hogy bárki megcsodálhassa ezt a gyönyörű helyet, ahol számos mesebeli figurával, apró díszítéssel, sőt néhány különleges ginkgó fával is találkozhat az ide látogató. Reggel kilenctől éjjel egy óráig várjuk a vendégeket, belépőjegy nincs.
A látnivalók mentén haladva érdemes megnézni a kiállításokat is.
Több kiállítás is található a negyedben; a rózsaszín kiállításunk például egy 1200 tárgyat számláló tárlat, amely a Zsolnay gyár korai korszakából való és kifejezetten ennek a színárnyalatnak a remekműveit mutatja be. A gyártörténeti kiállításunkon nem csupán a gyár épülésébe és korszakaiba, hanem a Zsolnay család életébe és mindennapjaiba is betekintést nyerünk, az 1850-es évektől kezdve. Mégis a legnagyobb és a külföldi turisták körében legnépszerűbb tárlatunk Gyugyi László gyűjteménye, aki a 19. század vége és 20. század eleje, vagyis a Historizmus és szecesszió korszakában készült tárgyakat gyűjtötte. Mivel a negyed négy részre osztható, így a „Míves negyedhez” tartozik még a Zsolnay-mauzóleum, az Alkotó- és Inkubátorház, valamint a Kézműves utca üzletsora.
A Kézműves utcán végigsétálva, egy emblematikus látvány a „selyemcukorka a fogason”. Nyilván ezt a kifejezést csak azok értik, akik bekukkantanak a látvány-üzletekbe, a cukorka és csokoládé készítők műhelyébe.
Kialakítottuk a negyedben a boltok utcáját, ahol jelen van a kézművesség, és kizárólag csak helyi vagy helyben készült termékeket árulhatnak a boltosok. A cukorkás műhely mellett a látványmanufaktúrák másik érdekessége a kerámiafestés, melynek különböző állomásait láthatják az érdeklődők, és terveink szerint az év közepétől, több mint 700 négyzetméteren megnyílik a kesztyű manufaktúra, ahol a gyártás minden állomását nyomon követhetjük majd. Pécs nevéhez szorosan kapcsolódik a kesztyűgyártás, ezért gondoltuk, hogy megörökítjük az utókor számára ezt a kézműves folyamatot.
Az intézmény egyik fő célja a kulturális rendezvények szervezése. Az Alkotó negyedben találhatjuk az E78 koncerttermet, az M21 galériát valamint itt valósulnak meg a fesztiválok is.
A fesztiválok az úgynevezett Pirogránit udvarban kerülnek megrendezésre. Itt gyártották ezt a különleges technológiát igénylő kerámiát. Az udvar kemencékkel van körülvéve, melynek közepén látható a cifra kémény, amely önmagában is igen látványos. A fesztiválok mellett nagyon fontos számunkra a közművelődés, számos kórus, zenekar és táncegyüttes is működik a negyedben. Emellett nálunk kiemelt szerepet kap a múzeumpedagógia. Iskolás csoportok, kicsik és nagyok számára indítunk olyan foglalkozásokat, amelyek nem csupán bemutatják a különböző kézműves termékek elkészítését, hanem ők maguk is kipróbálhatják ezeket. Ki tudja, lehet, hogy közülük kerül ki egy újabb „Zsolnay”. Fontos tehát az oktatás is, ami nem véletlen, hiszen a Pécsi Tudományegyetem különböző karai is helyet kapnak nálunk az úgynevezett Egyetemi negyedben, ahová a Művészeti kar a zenészekkel, képzőművészekkel, az egyetemi színpad (JESZ) és a szociológiai valamint kommunikációs tanszék költözött.
Gyermek és Családi negyed központi elemei a Bóbita Bábszínház, a játszótér és a Planetárium, sőt van egy fesztivál is, ami kifejezetten családi programokat kínál.
El kell mondanom, hogy tavaly több mint 1200 programot bonyolítottunk le, amely nem csak kulturális eseményeket jelent, hiszen a tudomány is erőteljesen jelen van a negyed életében. Nagyon nagy sikere van a Planetáriumnak, ahol egyszerre 47-en férnek el és a napokban értük el a 20.000-es látogatószámot. Van egy Varázstér is, ahol a helyi fizikusok által megálmodott és létrehozott játékos kísérleti eszközök vannak, hasonlóan a budapesti Csodák Palotájához. Tudni kell, hogy mivel a beruházás 86 százalékát az Európai Közösség fizette, így bizonyos feltételeket teljesítenünk kell. Elvárás, hogy a fizető látogatók száma elérje a 150.000-et évente – mi szerencsére tavaly 204.000 látogatóval büszkélkedhettünk. Ehhez hozzátartozik természetesen az is, hogy a Zsolnay Negyed nem ér véget a falakon túl. Hozzánk kapcsolódik a nagyszerű Kodály Központ, az Irodalom és Művészetek Háza, az Ókeresztény sírkamrák, a Pécsi Galéria, a Középkori Egyetem és a Boldog Háza is. Hírnevünket öregbíti a Pannon Filharmonikusok zenekara mellett két rezidens művészünk is: Baráti Kristóf, aki nemrégiben vette fel a Kodály Központban Stradivari hegedűjével, Eugène Ysaÿe belga zeneszerző hat szólószonátáját. Ez egy zenetörténeti ritkaság, ha jól tudom a világon először került CD-re. Másik „nagykövetünk” Horváth Viktor író, akinek Török tükör című regénye Európa-díjban részesült, és aki megbízásunkra írja meg a Zsolnay családregényt. Ez remélhetőleg karácsonyra el is készül. ***
A Zsolnay Negyedben tavaly rendezték meg először a Szamárfül Családi Fesztivált. Mivel igen nagy sikerrel zajlott, így idén augusztusban is megrendezésre kerül. A részletes programról Somlyay Jolán programszervezési igazgatót kérdeztük.
S. J.: Köztudott, hogy Pécs a fesztiválok városa, így az elmúlt években, évtizedekben számos nagyméretű program volt jelen a város különböző területein. A mi koncepciónk ezúttal az volt, hogy nem kifejezetten a nagy rendezvényekre vagy nagy koncertekre helyezzük a hangsúlyt, hanem arra a játékos interaktivitásra, amely a mai gyermekeket és szüleiket is magával ragadja. A történelmi játszóházon át a kézműves és művészetpedagógiai programokon keresztül 30 féle érdekesség várja majd a látogatókat. Lesz állatsimogató, hangszerbemutató, kisebb bábszínházak előadásai, de részt vehetünk olyan programokon is, amit a fogyatékkal élő gyermekek hoznak létre. Egy nagy koncertet azért szerveztünk a Pirogránit udvarra, meghívtuk a népszerű Alma zenekart.
Az Örökség Fesztivál egy olyan rendezvény, amelynek gyökerei valóban évtizedekkel ezelőttre nyúlnak vissza. Itt egy új környezetben, talán azt is mondhatjuk, hogy újrafogalmazva jelenik meg ez a fesztivál.
Valóban, ez a szeptember 12–15. között sorra kerülő program merőben más lesz az eddig megszokotthoz képest. Most az örökségre fókuszálunk egy nagyon gazdag művészetpedagógiai programmal, melyben többek között a pécsi villamos 100 éves születésnapját is megünnepeljük. Igyekszünk a negyeden belül megidézni annak a kornak a hangulatát, amelyben a gyár létrejött, működött és fénykorát élte. Lesz Zsolnay kerékpárverseny, a városnéző kisvonat villamossá maszkírozva járja a várost, felkeresve a Zsolnay család történetéhez kapcsolódó helyszíneket, két színésszel kommentálva. Korhű ruhákban láthatunk majd egyetemistákat, akik „mini” jelenetekkel idézik meg az aranykor hangulatát. Ezen kívül ki lehet majd próbálni a Zsolnay festést is, és esténként a különböző nemzetiségek mutatkoznak be a nagyszínpadon. Irodalmi örökségünket ápolva pedig egy gálaestre hívjuk meg azokat az iskolákat ahol műsorokat készítettek a Weöres Sándor év kapcsán, melynek zárásaként a Sebő Együttes koncertjével tisztelgünk a költő előtt.